3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur*
3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur*
3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur*
3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur*

3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur* (FDN00145)

Fiyat : ₺85,90(KDV Dahil)
₺7,16 'den başlayan taksitlerle

3 Yaş Aşılı Ege 22 Ayva Fidanı *Yarı Bodur*

FİDAN HAKKINDA;

  • Ülkemizde yetistirilen en önemli çesitler arasinda yer almakta olup yetistiriciligi son yillarda Marmara bölgesinde yayginlasmistir.
  • Yari dik gelisir ve genis taç olusturur.
  • Çok verimli bir çesit olup Meyve orta – iri, iri, yuvarlak genis karinli, sapa dogru dar, meyve silindirik, sap kismi uzunca, çiçek kismi küttür.
  • Meyve eti gevrek, sulu, mayhos, bogucu degildir.
  • Sofralik degeri yüksektir.
  • Diger ayvalarda oldugu gibi Ates Yanikligi (Ervinya) hassastir. 

TOZLAYICISI

Kendine verimlidir.

GÜBRELEME

Meyve ağacını gübrelerken verilecek olan gübreyi ağaçın taç iz düşümlerine atılmalıdır.belirli dönemlerde toprağı organik maddece zenginleştirmek için toprak düzenliyci ,organik gübre ve diğer organik gübreler tamamen yanmiş gübreler kullanılmalidir.

İKLİM

Ayva için en iyi iklim ılıman deniz iklimidir. Genellikle serin yerlerde meyve kalitesi düşer. Soğuklara elma ve armuttan daha az dayanıklıdır. Fakat İç Anadolu’da ilkbahar donlarından zarar görmez. Çünkü çiçeklenme özelliği dolayısıyla geç çiçek açar. Çok rüzgârlı yerlerde ayva bahçesi kurulması tavsiye edilmez.

TOPRAK  İSTEKLERİ

Ayva en iyi olarak kumlu, tınlı orta derecede nemli topraklarda yetişir. Çok ağır ve kireçli olmamak kaydıyla hemen her toprakta yetişebilir. Özellikle toprakta kireç miktarı çok fazla olmamalıdır.

DİKİM

  • Ayva fidanları 3x5, 4x5, 5x5m aralık ve mesafelerle dikilirler.

BUDAMA

Ağaçlara uygulanan şekil budaması, ağırlıklı olarak ilk 5-7 yılda yapılır. Daha sonraki budamalar ise şeklin korunmasına ve verime yöneliktir. Yıllık sürgünler üzerinde şiddetli bir kesim yapılmamalıdır. Verim budaması düzenli olarak her yıl mutlaka ağacın gelişme kuvvetine göre yapılmalıdır. Ağaçların fizyolojik dengesi için genellikle genç ağaçlar hafif, yaşlı ağaçlar ise biraz daha sert budanır.

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN WHATSAP HATTINA ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ 

WHATSAP HATTI : 0544 535 68 31