Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü
Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü
Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü
Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü
Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü
Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü

Amasya Elma Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü (FDN00105)

Fiyat : ₺59,90(KDV Dahil)
₺4,99 'den başlayan taksitlerle

120-150 cm 3 yasinda Tüplü Asili

FİDAN HAKKINDA;

  • Ağacı orta kuvvette büyür, yayvan bir taç yapar.
  • Meyvesi orta irilikte, kabuğu ince, sert, güneş gören yüzü koyu, diğer tarafları açık kırmızıdır.
  • Meyve eti hafif yeşilimtrak beyaz,tatlı,sulu,yeme olumunda gevrek ve kokuludur.
  • Eylülün ikinci haftasında toplanır.
  • Bir yıl çok meyve verir bir yıl dinlenir.
  • Mutlak periyodisite gösterir.
  • Meyveleri uygun koşullarda mayıs ayına kadar saklanır.

TOZLAYICISI

Starking Delicious, Golden Delicious, Beacon ve Granny Smith çeşitleridir.

GÜBRELEME

Meyve ağacını gübrelerken verilecek olan gübreyi ağaçın taç iz düşümlerine atılmalıdır.belirli dönemlerde toprağı organik maddece zenginleştirmek için toprak düzenliyci ,organik gübre ve diğer organik gübreler tamamen yanmiş gübreler kullanılmalidir.

İKLİM

Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim meyvesidir. Elma kış dinlenmesine en fazla ihtiyaç duyan meyve türüdür.  Soğuklamasını giderememiş elma ağaçlarında yaprak gözleri sürmez ve ağaç çıplak kalır. Elma yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Sıcaklık 40°C’nin üzerine çıktığı zaman büyüme durur, daha yüksek sıcaklıklarda ise zararlanma görülmeye başlar.

TOPRAK İSTEKLERİ

Elma genellikle bir çok toprak tiplerinde başarılı sonuç verir.Elma yetiştiriciliği için en iyi topraklar optimal olarak 6.0-6.5 pH ve içerisinde normal kireci ve yeteri kadar humus ve nemi bulunan tınlı, tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı geçirgen topraklardır.

DİKİM

  • Kuvvetli gelişen çeşitler aşılandığında verilecek dikim aralıkları 3.5m x 6m, spur çeşitler aşılandığında ise toprağın vermliliğine göre 3m x 4.5m veya 3m x 5m olmalıdır.

BUDAMA

Ağaçlar tabi hâllerinde büyürlerse bol meyve verirler. Yalnız meyve kalitesi düşük olur. Kısa zamanda da verimden düşer, taç kısımları karmakarışık olur. Böyle ağaçlara teknik müdahaleler çok zorlaşır. Bu sebeple budanmaları gerekir. Meyve ağaçlarına budama genellikle iki dönemde yapılır:

  • Kış Budaması: Meyve ağaçlarında öz suyun yavaşladığı uyku devresinde yapılan budamadır. İklimi mutedil olan bölgelerde yaprakların dökülmesinden itibaren, ilkbaharda vegetatif faaliyetin başlamasına kadar geçen süre içersinde yapılır. Eğer bölgede kışın iklim sert geçiyorsa kış donları bittikten sonra budamaya başlanır. Budamaya ağaçlarda tomurcukların patlamasıyla son verilir. 
  • Yaz Budaması: Yaz boyunca meyve ağaçlarında yapılan uç alma, bükme, eğme, bağlama, gibi işlemlerin tümüdür. Bu budamada ağaçlarda asla kesim yapılmaz.

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN WHATSAP HATTI ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ 

WHATSAP HATTI : 0544 535 68 31