Anthorium
Anthorium
Anthorium

Anthorium (SLN0018)

Fiyat : ₺95,00(KDV Dahil)
₺95,00 'den başlayan taksitlerle

Anthorium 50 cm

Antoryum çiçeğinin latince adı “Anthurium Schott” tur.

Ofislerde ve ev salonlarında bakımı yetiştirilmesi kolay olan antoryum en az orta derecede nemli hava ister; yazın yarı gölgeli kışın daha güneşli bir yerde bütün yıl kesintisiz çiçek açar.

Antoryum bitkisinin yetiştirilmesi: Doğu cephesine bakan pencere önünde, nemli ve havadar ortamlarda yaşamayı sever.Kış mevsiminde eğer ev iyi ısıtılıyorsa gelişimi devam edecektir.Hızlı büyüyebileceği en düşük sıcaklık geceleri 20 derece, gündüzleri ise en yüksek 28 derecedir. Isı düştükçe, büyüme hızı yavaşlayacaktır.

Antoryum bitkisinin bakımı: Bitkinizi yeteri kadar güneşlendirmelisiniz. Güneş ile yeteri kadar ısınan yapraklar ve toprak, antoryumun yıl boyunca çiçek açmasını sağlar. . Saksı dibi suya temas etmemeli. Çakıl taşlarının yarı yarıya suda olması sıcaklığa göre buharlaşma için otomatik bir cihaz gibi iş görür. Antoryum yapraklarına arada sırada (25 derece üstü sıcaklıklarda her gün öğleden sonra) su püskürtülmeli. Genelde satın alınan antoryum bitkileri torf içinde gelir ve sık sulama sonucu bitkiler ölür. Bunun önüne geçmek için saksı toprağı değiştirilmelidir. Antoryum toprağının yüksek drenaj özelliği olmalıdır. Eğer toprak her sulandığında çamurlaşırsa bitki ölür. Organik maddelerce zengin bir karışım sağlamışsanız antoryum için besin ilk iki yıl hiç gerekmez.

Antoryum bitkisinin sulaması: Sulama, düzenli aralıklarla ve aynı oranda yapılmalıdır. Bitkinin ihtiyacından fazla sulama yapılması, toprağının çamurlaşmasına ve köklerinin çürümesine neden olur. Bitkinin doğru sulanması için; toprak yüzeyi hafif nemli kalmalı ve yüzeyin tamamen kurumasına izin verilmemelidir.

Antoryum bitkisinin çoğaltılması: Eğer Antoryum bitkiniz köklerinden yavru veriyorsa, bunları haziran ayının ortasından sonra, başka bir saksının içerisine dikebilirsiniz. Yeni bitkiniz kısa zamanda kök verecek ve çiçek açacaktır. Eğer yavrulama yok ise, yazın havalar ısınmaya başladığı zaman, uzamış olan gövdenin saksıya yakın bir noktasından kesin. aynı şekilde iki bitki de kısa sürede kendini toparlayacaktır.

Antoryum bitkisi hastalığıyla mücadele: Antoryum, pencereleri her daim kapalı bir yerde yaşıyorsa, mantar hastalıkları meydana gelebilir. Yapraklara su fısfıslamak çok abartılırsa da aynı sıkıntılar olabilir. En sık rastlanan rahatsızlıkları; yaprak çürümesi ve çiçek açmamasıdır. Eğer günde 3-4 saat kadar antoryumunuzu güneşlendirirseniz, birçok sorunu öncesinden engellemiş olursunuz.Eğer bitkiniz hasta ise diğer bitkilerle birarada tutmamalısınız.

Benzer Ürünler