Avustralya Dut Fidani 3 Yasinda Asili 120-150cm Tüplü
Avustralya Dut Fidani 3 Yasinda Asili 120-150cm Tüplü
Avustralya Dut Fidani 3 Yasinda Asili 120-150cm Tüplü
Avustralya Dut Fidani 3 Yasinda Asili 120-150cm Tüplü

Avustralya Dut Fidani 3 Yasinda Asili 120-150cm Tüplü (FDN00038)

Fiyat : ₺73,00(KDV Dahil)
₺6,08 'den başlayan taksitlerle

120-150cm 3 yasinda Tüplü Asili

FİDAN HAKKINDA;

  • Kuvvetli ve yarı yayvan gelişir, çok verimlidir.
  • Meyveleri iridir.
  • Meyve şekli silindirik ve uzundur.
  • Meyve yumuşak dokulu ve parlak kırmızıdır.
  • Meyve olgunlaşma başlangıcında hafif ekşi, tam olgunlaştığında tatlıdır.
  • Erken çiçeklenir.

TOZLAYICISI

Kendine verimlidir.

GÜBRELEME

Meyve ağacını gübrelerken verilecek olan gübreyi ağaçın taç iz düşümlerine atılmalıdır.belirli dönemlerde toprağı organik maddece zenginleştirmek için toprak düzenliyci ,organik gübre ve diğer organik gübreler tamamen yanmiş gübreler kullanılmalidir.

İKLİM

Dut, daha çok sıcak ılıman ve bol güneşli bölgelerin bitkisidir. Optimum sıcaklık isteği 24–28 °C’dir. Diğer birçok bitkide olduğu gibi hava sıcaklığı 5– 36°C arası gelişimlerini düzenli şekilde devam ettirir. Bir yıllık sürgünleri ve gözler -20°C’ye kadar dayanabilmektedir.Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nden Doğu Anadolu Bölgesi’ne hemen her yerde dut yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Özellikle Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Malatya ve Tokat illerinde ekonomik anlamda yetiştiriciliği yaygındır.

TOPRAK İSTEKLERİ

Dut ağacı, en iyi tınlı, kumlu-tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. Toprağın pH değeri 6,5–7 olmalıdır. Dut tuzlu topraklar hariç, toprak ve iklim koşulları bakımından seçici değildir. Derin topraklarda iyi gelişme göstermekle beraber kireçli, kuru, kurak ve kumlu topraklar üzerinde de yetiştirmeye uygundur. Tuzluluğa duyarlıdır.

DİKİM

  • Fidan dikimi genellikle sonbaharda yaprak dökümünden sonra veya ilkbaharda ağaçlar uyanmadan önceki tarihlerde yapılır.
  • Fidan dikiminin kışı yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen bölgelerde ise ilkbaharda yapılması uygundur.
  • Dikim mesafesi olarak 7 m x 7 m dekara 20 ağaç tavsiye edilir.

BUDAMA

Dut fidanları gelişmeye başlayınca şekil budamaları, ürün vermeye başladıklarında da ürün budamaları yapılmaya başlanır. Verim çağındaki dut ağaçlarına aşırı sert kesimler yapıla yapılarak obur sürgün oluşumuna imkân sağlanmamalıdır. Dut ağaçları kesildiğinde ağır bir şekilde özsu salgıladığından sert budamalar tavsiye edilmez. Bu nedenle budama kışın bitki dinlenme halindeyken yapılmalıdır.

 

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN WHATSAP HATTINA ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ 

WHATSAP HATTI : 0544 535 68 31