• Temmuz 10, 2020

  Ayva Fidanları

  Ayva ülkemizde en çok tercih edilen meyve türlerinden bir tanesidir. Ayva gerek taze tüketim gerek marmelat gerekse reçel üretimi için tüketilen ve ticari değeri oldukça yüksek olan meyvelerden bir tanesidir. Ayva fidanları ayva üreticiliğinde en önemli hususlardan bir tanesidir. Ayva üretiminde istenilen verimin elde edilmesi için toprağa ve iklime uygun ayva fidanlarının seçilmesi oldukça önemli bir konudur.

  Ayva çeşitleri elmaya benzeyen ayvalar ile armuda benzeyen ayvalar olmak üzere iki tanedir. Ülkemizde yetiştirilen ayva türleri genel olarak armuda benzeyen ayva türleri arasındadır. Ayva türlerinin az olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi bu meyve türünün armut ve elmanın gölgesinde kalmasıdır.

  ayva fidanı, ayva fidanları
 • Haziran 30, 2020 MEYVE FIDANLARI

  Avokado fidanları için en ideal dikim dönemi ilkbahar aylarıdır. Mart ayından nisan ortasına kadar dikim yapılabilmektedir. Dikim esnasında kök ve tacı dengeleyen dikim budamasının yapılması gerekiyor. Avokado fidanlarını dikerken derin dikimden kaçınılmalıdır. Dikimden sonra can suyu verilmelidir ve herekleme yapılmalıdır. 7-10 günde bir sulama yapılmalıdır. Düzenli bir budama sistemi bulunmamaktadır. Dikine gelişebilmesi amacıyla ilk birkaç yıl sürgünlerin kesilmesi yeterli olmaktadır. Şubat ayında henüz gelişme başlamamış olduğu için budama için uygun bir zamandır. Gübreleme için her sene artan miktarlarda, azotlu gübreler tercih edilmelidir. Gübreleme işlemi yalnızca şubat ayında ya da şubat, mayıs ve haziran aylarında yapılabilmektedir. DETAYLI BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLAYIN

  avokado fidanı, avokado fidanları
 • Nisan 11, 2019

  Kayısı Meyvesinin Faydaları

  Kayısı Meyvesinin faydaları
 • Ocak 02, 2019

  CEVİZ BAHÇESİ YER SEÇİMİ NASIL YAPILIR

  CEVİZ BAHÇESİ YER SEÇİMİ NASIL YAPILIR