Brigitta Çesiti Yaban Mersini Fidanı (Likapa) 50-70cm Saksılı
Brigitta Çesiti Yaban Mersini Fidanı (Likapa) 50-70cm Saksılı

Brigitta Çesiti Yaban Mersini Fidanı (Likapa) 50-70cm Saksılı (FDN00069)

Fiyat : ₺69,90(KDV Dahil)
₺5,82 'den başlayan taksitlerle

50-70cm Saksili

FİDAN HAKKINDA;

  • 2,4 m uzunluğunda dik duran, güçlü, dikenli çalı formunda bitkilerdir.
  • Meyveleri orta büyüklükte, yuvarlak, mavi renkli ve oldukça lezzetlidir.
  • Anavatanı Avustralya'dır.
  • Baharda tatlı, kokulu, kremsi beyaz çiçekler açar.

TOZLAYICISI

Brigitta yaban mersinini diğer yaban mersini çeşitleri ile yetiştirmek idealdir.Çünkü kendi kendine yeteri kadar verimli değildir. İyi bir ürün için tozlanma gerektirir.

GÜBRELEME

Meyve ağacını gübrelerken verilecek olan gübreyi ağaçın taç iz düşümlerine atılmalıdır.belirli dönemlerde toprağı organik maddece zenginleştirmek için toprak düzenliyci ,organik gübre ve diğer organik gübreler tamamen yanmiş gübreler kullanılmalidir.

İKLİM

Gözler -26.3 ila -29.1 dereceye kadar,  gövde -26.3 ila -29.1 dereceye kadar ,  çiçekler -26.3 ila -29.1 dereceye kadar dayanıklıdır.Uzun günler bitkideki negatif gelişmeyi teşvik ederken yaz sonları ile sonbahar aylarındaki kısa günler meyve tomurcuğu gelişimini arttırır.

TOPRAK İSTEKLERİ

Yaban mersini organik maddece zengin ve asitli toprakları sever. Yetiştiricilik için doğal yaşam alanları veya buralara yakın yerler tercih edilmelidir.

DİKİM

  • Yaban mersini yetiştiriciliğinde dikim mesafesi sıra üzerinde 120 cm, sıralar arasında ise 300 cm olup, bu aralık ve mesafeler 150 ile 300 cm’ye kadar çıkarılabilmektedir.
  • Yaban mersini yetiştirilicinde yaban mersini sıraları arasındaki mesafe 250 cm’den daha az olmamalıdır.
  • Bu mesafe hasat sırasında işçilerin rahat çalışabilmesi için gereklidir.

BUDAMA

Yaban mersinileri budama dikim ile başlar ve her yıl ilkbahar öncesi gözler uyanmadan tekrarlanır. Yaban mersini diğer meyve türlerine göre çok daha az budamaya ihtiyaç duyduklarından budama çok önemlidir. Sonbaharda budanan yaban mersini ilkbahar öncesi budananlara göre daha geç çiçek açarlar. Bu durum ilkbahar geç donlarının zarar riskini azaltır. 

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN WHATSAP HATTI ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ 

WHATSAP HATTI : 0544 535 68 31